Hledám světlo na konci tunelu
Martin HudecJeště před tím, než hráči dorazili na ranní trénink, byl šéf klubu ve své kanceláři. Na prostorném stole byly úhledně rozřazeny desítky papírů, smluv a dalších úředních záznamů. Předseda představenstva Michal Vejsada byl připraven na každou otázku a argumentoval se smlouvou v ruce. „Tady mám dokument, který jsem uzavřel se společností Habanera. Podle této smlouvy jsem šéfem klubu do 30. června, pak nikdo neví, co bude,“ předložil Vejsada jeden z důležitých listů. Na rozhovor pro internetové stránky fanoušků byla původně určena půl hodina, nakonec celá zpověď trvala více než šedesát minut.
Pane Vejsado, fotbalem hýbe korupční aféra. Všichni hovoří především o Synotu, ale státní zástupce Pukovec naznačil, že budou obviněny až desítky dalších fotbalových činovníků. Nebojíte se?
„Ne. Můžu zodpovědně říci, že celá kauza se Bohemky netýká. Ale pozor. Mluvím jen o období od 8. ledna tohoto roku do dnešního dne. Co se dělo v Bohemce dělo před tímto datem, za to neručím. Mám informace, že celá policejní akce začala už v roce 1997.“
Věříte v postup Bohemky do ligy administrativní cestou, to znamená ze třetího místa po případném vyloučení Synotu?
„Podle mě by fotbal potřeboval revoluci. Prostě začít znovu od nuly. Ale to se vyloučením jednoho klubu z ligy nestane. Nám by postup do nejvyšší soutěže ekonomicky pomohl. Pokud se Bohemka má zvednout, nemůže hrát ve druhé lize. To prostě nejde. Na druhou ligu nepřilákáme sponzory, diváky ani fotbalisty.“
Dobře tedy. Chcete hrát ligu, ale v Ďolíčku to nejde, jak potvrdil svazový funkcionář Ivo Lubas. Kromě posílení hráčského kádru byste museli hledat jiný stadión. To jsou další finanční prostředky…
„Stadión to byla velká brzda Bohemky. Teď se snad všechno v dobré obrátí. Včera (v úterý – pozn.aut.) jsem byl na radnici Prahy 10, kde nás seznámili se situací. Vlastník stadiónu Bohemians Real nabídl městské části Praha 10 odkoupení 51% akcií ve své společností, čímž by se městská část stala vlastníkem stadiónu. Tento záměr schválila Rada městské části a 6. června zasedá zastupitelstvo Prahy 10 a bude o odkupu akcií hlasovat. Pokud stadión přejde do vlastnictví městské části, tak by v roce 2005 měla začít rekonstrukce. Alespoň to zaznělo na naší schůzce s panem Hrdličkou, který v této věci zastupuje radnici. Předložil nám studii, kde je plánována přestavba stadiónu pro 10 tisíc fanoušků, podzemní parkoviště a další komerční náležitosti. Na vedlejším škvárovém parkovišti by měl vyrůst obytný dům.“
To je dobrá zpráva, ale neřeší situaci Bohemky v následujících měsících. Kde bude tým hrát?
„Pokud zůstaneme ve druhé lize, chceme i příští ročník odehrát v Ďolíčku. Na Strahov nemáme peníze, na Xaverově bude hrát béčko Slavie, v úvahu připadá snad ještě Viktorka Žižkov, ale s tou jsme ještě nejednali. Rekonstrukce stadiónu by měla začít po příští sezóně, takže ještě rok bychom v Ďolíčku mohli vydržet.“
Ovšem stav vršovického stadiónu je alarmující, což se potvrdilo i v utkání s Drnovicemi, kdy se dohrávalo téměř za tmy, protože nefungovalo umělé osvětlení.
„Stožáry umělého osvětlení neprošly revizí, tudíž by bylo velkým rizikem je používat. Napadlo mě, proč se proti Drnovicím nesvítilo, ale marketingový ředitel klubu Vojtěch Křížek mě upozornil, že zapínat osvětlení je zdraví nebezpečné.“
Netajíte se tím, že chcete hrát domácí zápasy ve všední den. To ale nejde od čtyř hodin. Pro fanoušky by bylo nejlepší tak kolem sedmé. Jak chcete hrát tato utkání bez umělého osvětlení?
„V příští sezóně chci hrát v pondělí, protože o víkendu na nás lidi příliš nechodí. A klidně kvůli tomu investujeme peníze do umělého osvětlení. Myslím, že je to krok naproti fanouškům.“
Ve Vašem slovníku se objevuje spojení „příští sezóna“, což je pozitivní. Jak to tedy vlastně vypadá s Bohemkou do budoucna?
„Sám pořádně nevím. Společnost Habanera je nadále vlastníkem klubu. Mám s ní dohodu, že povedu klub do 30. června 2004. O dalším působení se se mnou zatím nikdo nebavil, takže nevím, co bude dál.“
Co to znamená? Zní to hodně nejasně…
„Abych byl konkrétnější, tak do 14-ti dnů se rozhodne, kam bude Bohemka směřovat. Musíme jako každá akciová společnost podat daňové přiznání. Právě teď zpracováváme data za rok 2003. Takže buď seženeme sponzora, který to s námi potáhne dál a nebo dáme klub do konkursu. V tom případě je pak mnoho dalších variant vývoje.“
O sponzorovi se mluví dlouho a stále žádný nepřichází. Proč je vlastníkem stále Habanera, která klubu nic nepřináší. Alespoň se to zdá z pohledu fanoušků?
„Pan Böhm se snaží sehnat sponzora, nemůžu říci, že by se na Bohemku úplně vykašlal. To víte, že má Habanera snahu se akcií zbavit a vrátit mi je zpět. Ale já je nepřijmu, dokud nebudu mít v zádech silného partnera.“
To je ale trochu začarovaný kruh…
„Všechno závisí na následujících 14-ti dnech. Ve čtvrtek mám jednání s panem Rýznarem, který má na fotbalovém svazu na starosti licenční řízení. Pokud nedostaneme licenci, tak asi vyhlásíme konkurs.“
Jestli tomu dobře rozumím, tak klub zachrání jen silný sponzor. Nebo i prodej hráčů?
“Pokud se objeví nabídka z první ligy, tak hráčům bránit nebudeme. Ale chci vidět peníze na stole, jinak nikoho neprodáme. Zájem je o Baláže, Lesáka, Švejdíka. Hostování končí Pavlovi Novotnému, Táborskému, Václavíkovi a Střihavkovi. Musíme si určit priority. Chceme bojovat o první ligu s většinou současného kádru, ale musíme na to mít prostředky. Myslím si, že se tady utvořila dobrá parta a pokud budou hráči dostávat pravidelně peníze, tak nemají důvod odcházet. My teď musíme zajistit ty peníze a od toho se bude všechno odvíjet.“
Podle našich informací se v příští sezóně chystá velmi úzká spolupráce se Slavií. Je to pravda?
„Já o tom nic nevím. Možná to je iniciativa pana Böhma. Nechtěl bych, aby z Bohemky stalo nějaké béčko Slavie. Pokud přijdou hráči jako je Václavík, kteří mají snahu se ukázat a jsou prospěšní, tak budiž, ale mám spíše strach, aby to nedopadlo jako v případě Obajdina.“
V případě současné situace Bohemky nezbývá než čerpat z mládeže. To je asi jediná cesta, jak rozšířit kádr a neutratit žádné peníze?
„S mládeží to nevypadá nejlépe. Již nebudeme spolupracovat s panem Svobodou, který měl mládež v Bohemce na starosti. Rád bych dal šanci bývalým hráčům Bohemky, aby vedli mládežnická družstva. Chci oslovit Míšu Petrouše, který skončil v Plzni. Počítám s ním na post šéftrenéra mládeže. U nadějí Bohemians již pracuje například Jirka Novák.“
Když shrneme celé povídání, tak mi z toho vychází, že situace okolo stadiónu se zlepšila, ale ostatní fotbalové věci dál provází nejistota. Jak by znělo Vaše shrnutí?
„Počkejme si čtrnáct dní. Bude více jasno o profesionální licenci i o účetní uzávěrce za minulý rok. Bohemka bude pokračovat dál, to jsem si jistý. Jen musíme najít způsob, jak nejlépe očistit její slavné jméno. Hledám světlo na konci tunelu a věřím, že ho najdu.“