Pohledy od Něvy - díl čtvrtý
evaldJak je známo, ruská fotbalová liga se hraje systémem jaro-podzim, na rozdíl třeba od české ligy, kde se hraje systémem podzim-jaro. Proto jsme měli v lize přestávku začátkem července.<br/> První zápas druhé části soutěže zahájil Zenit s vedoucím mužstvem ligy, CSKA. Jak se dalo očekávat po tom, co Zenit porazil CSKA v první části soutěže, moskevské mužstvo bylo na tenhle zápas pěkně vyhecované. Věděli jsme, že to nebude mít Zenit v Moskvě jednoduché.
Zenit se ujal dvakrát vedení, ale CSKA dvakrát vyrovnalo. Druhý vyrovnávaci gól přišel v 73. minutě zápasu, krátce poté, co byl vyloučen hráč Zenitu Andrej Arsavin. Hra obrany v tomhle zápase nebyla nejlepší, protože kvůli zranění nebo trestu chyběli oba střední obránci. Horák, zotavující se po zranění, se ale přece jenom dostal na hřiště v 82. minutě.
Další zápas hrál Zenit proti Křídlům Sovětů, které reprezentují město Samara. Tento tým nedosáhl zatím v ruské lize žádných velkých úspěchů, ačkoliv má vždycky velmi kvalitní hráče. Lidem je záhadou, proč zatím ničeho nedosáhli. V tomto zápase vedl Zenit už do poločasu 2:0 po přesných trefách Mareše a Spivaka. Obrana ale bohužel nehrála moc dobře a záložníci obraně taky nepomohli. Hráč ruského národního mužstva Karyaka dvěma brankami vyrovnal. Karyaka ukázal své individuálni schopnosti, když jeden gól dal po sólu, při kterém obešel čtyři hráče Zenitu. Utkání skončilo 2:2.
Na další zápas cestoval Zenit znovu do Moskvy, kde se utkal s jedním z outsiderů ligy, Torpedem-Metalurg. Zenit měl drtivou převahu celý zápas, hráči Torpeda nedokázali vůbec ohrozit branku Zenitu. Zenit nakonec upoceně vyhrál gólem z 88. minuty. Gól vstřelil po individuální akci Vlasov, který přisel na hřiště po poločase.
Potom hrál Zenit proti dalšímu outsiderovi ligy - Spartaku-Alaniya. Tenhle zápas byl jednodušší, protože Zenit vstřelil brzy gól. Už v sedmé minutě skóroval kapitán mužstva Vladislav Radimov. Ten taky přidal druhý gól pět minut po přestávce. Hra obrany Zenitu byla ale dost nezodpovedná, zdaleka ne taková jako byla, díky vlivu Petržely, v první části soutěže. Spartak nakonec snížil gólem z 93. minuty.
Další utkání hrál Zenit znovu v Moskvě, tentokrát proti Torpedu. Petržela začal zápas neobvyklým systémem 4-5-1. V 18. minutě útočník Zenitu a ruského nároďáku Keržakov prostřelil brankáře Torpeda a bylo to 1:0. Zenit ale znovu nedokázal udržet čisté konto. Torpedo vyrovnalo ve 41. minutě na 1:1. Torpedo Moskva hraje na umělé trávě a o poločase požádalo pět hráčů Zenitu o vystřídání. Nakonec byl vystřídan jenom tvůrce hry Radimov. Kvůli zranění Keržakova začal Zenit hrát od 51.minuty systémem 4-6-0. Záložník Bystrov vyměnil Keržkova. Ten také způsobem věrným svému jménu (Bystrov = Rychlík) dal gól v 88 minutě.
Brzy poté hrál Zenit znovu v Moskvě a znovu proti Torpedu, tentokrát ale v poháru. V poločase to bylo 2:0 pro Zenit, přestože sestava Zenitu se skládala z 80% z náhradníků, zatímco Torpedo hrálo prakticky v nejsilnějším složení. Torpedo také dalo dva góly, ale pro Zenit je remíza velice dobrý výsledek, protože odvetný zápas se hraje 5.září v Petrohradě.
Zápas se Shinnikem se hrál v Petrohradě mezi dvěma zápasy s Torpedem. Tenhle zápas skončil první porážkou Zenitu na vlastním hřišti. Zenit sice vedl 1:0, ale po špatném Petrželově střídání jsme prohráli 1:2.
Následoval zápas doma s Uralanem Elista. Zenit hrál fantasticky. Keržakov dal hat-trick a navíc nahrál na dva góly svému kamarádovi Arsavinovi. Tohle bylo poprvé, kdy Arsavin hrál tak, jako hrával před dvěma lety, kdy byl jedním z nejlepších hráčů a skutečným leadrem Zenitu.
Zatím poslední zápas jsme hráli s Dynamem. Celý Petrohrad očekával vítězství po tom, co mužstvo prohrálo v prvním zápase s Dynamem 7:1. Začátek zápasu byl příznivý pro Zenit, protože sudí vyloučil už ve 13. minutě jednoho hráče Dynama. Ale od tohoto okamžiku začal rozhodčí pomáhat Dynamu, zřejmě se snažil kompenzovat. Zenit si vytvořil spoustu vyložených příležitostí, měl Dynamo na lopatkách. Dynamo se zmohlo jen na pár protiútoků. Konečná remíza 0:0 byla jako porážka pro Zenit. Na tiskové konferenci řekl Petržela: “Tak takovýhle je taky fotbal.”
V současné době je Zenit na šestém místě v ligové tabulce, ale jedno vítězství by ho dostalo na “medailové” umístění.
A teď o českých legionářích.
Hartig a Čontofalský zmizeli neznámo kam. Nejsou mezi náhradníky a nehrají ani za rezervu. Chtěl jsem se na ně zeptat během tiskové konference, ale bylo to po remíze s Dynamem a všichni byli naštvaní, tak jsem od toho upustil.
Šírl se nevrátil do formy, kterou měl před zraněním. Je momentálně nejneoblibenějším hráčem Zenitu (fanoušci si naneštěstí vždycky musí najít někoho, po kom se svezou).
Hodnocení: 6 (maximum 10).
Horák zatím nehraje na úrovni, na které hrál na začátku sezóny, kdy kraloval ve vzduchu. Hraje dobře, ale je zřejmě unavený.
Hodnocení: 7,5
Mareš byl nejneoblibenějším hráčem Zenitu, než to po něm převzal Šírl. Mareš měl potíže se přizpůsobit hře v novém týmu. Ztrácel souboje na jeho straně a když zaútočil, často se vracel zpátky pozdě. Postupně ale začal hrát solidně a v současné době je nejlepším z českých hráčů.
Hodnocení: 8,5
Myslím, že legionáři hrají hůř, protože jsou zvyklí hrát v systému podzim-jaro. V našem systému nemají v létě dost času na regeneraci sil a vypadají unaveně.
Málem jsem zapomněl na toho nejdůležitějšího.
Petržela - Zenit měl vždycky štěstí na trenéry a Petržela je velice dobrý trenér. Jeho velký klad je evropský přístup k fotbalu, hráčům a tisku. Fandové ho velice uznávají. A to platí i když má své mínusy.
Hodnocení: 10
Borovička - jeho práce není vidět a proto ho nehodnotím. Je ale velice uznávaný.
Slava Zaitsev
zenit@slava.tk
http://mikrobik.narod.ru
překlad Václav Nerad