Bohemians proti rasismu
Klokani se v nedělním utkání připojují k celoevropské akci organizace Football Against Racism in Europe (FARE).
FARE Action Week sdružuje fanoušky, kluby a všechny ostatní, kterým záleží na tom, aby se rasismus a diskriminace staly minulostí napříč celou Evropou. Akce "Týden fotbalu proti rasismu v Evropě" si klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o problematice rasismu a sociálního vyloučení a snaží se jednotně čelit při řešení tohoto problému, který má neblahý vliv v Evropě na sport číslo 1.
Vše začalo jako malá kampaň v devíti zemích v roce 2001. Samotná organizace FARE byla založena v roce 1999. V roce 2010 se akce zúčastnilo 40 zemí a proběhlo více než 1000 akcí okolo fotbalu a fotbalových hřišť po celé Evropě. Pozadu nezůstaly ani týmy hrající Ligu mistrů. Podílely se na akci „Unite Against Racism“, do které bylo zapojeno více než 600.000 fanoušků přímo na stadionech a další prostřednictvím živých přenosů v televizi. Počet zapojených profesionálních lig v Evropě vzrostl na 14. Každoročně také narůstá počet zapojených ostatních organizací a oslovuje více a více jednotlivců.
Idea FARE Action Week spočívá v tom, že široká škála aktivit a iniciativ zaměřených na lokální problémy klubů či komunit a zároveň účastnící se skupiny napříč kontinentem prezentují jednotně stanovisko proti rasismu ve sportu s vůdčím motivem: „Ignorování rasismu je schvalování rasismu.“
FARE usiluje o „nádhernou hru“ bez jakýchkoli známek rasismu s přesvědčením, že barva pleti nebo místo původu hráče či fanouška nehraje roli. Ale bohužel se na profesionální i amatérské úrovni děje pravý opak. Setkáváme se s tím nejen na hřišti, kdy jsou fanoušci schopni bučet a hanlivě pokřikovat na hráče jiné barvy pleti, ale takové podobné narážky se vyskytují i mezi samotnými fanoušky. FARE považuje takovéto projevy nejen na stadionu, ale i mimo něj za nepřijatelné, nežádoucí a neakceptovatelné ze strany většiny fanoušků a hráčů. Fotbal je nejrozšířenější sport na světě a patří nám všem. Každý člověk má přeci právo jej hrát, sledovat a hlavně beze strachu o něm svobodně diskutovat a podporovat klub, který je jeho srdci nejbližší. FARE bojuje všemi možnými prostředky proti každému způsobu diskriminace ve fotbale: na stadionu, v hledišti, v kancelářích i ve školách, zejména s pomocí fanoušků, hráčů, trenérů, funkcionářů nebo manažerů fotbalových klubů.
Bohemians 1905 se v rámci utkání 10. kola Gambrinus ligy budou prezentovat choreografií „LOVE FOOTBALL, HATE RACISM“. Další choreografii představí hráči přímo na hřišti, kdy u transparentu "PROTI RASISMU" zapózují před zahájením utkání společně s hostujícím mužstvem Dukly Praha. Podobnými transparenty se fanoušci Bohemky prezentovali i v minulých letech. Jako jediní se do FARE Action Week aktivně zapojují fanoušci Bohemians 1905 a také fanoušci FC Slovan Liberec.
„WE ARE FOOTBALL PEOPLE, WE LOVE FOOTBALL, WE HATE RACISM“